Программа

Бағдарламаны көрсетілген сілтеме бойынша жүктеп алыңыз                                         Сілтеме
Скачайте программу по указанной ссылке                                                                         Ссылка
Download the program from the given link                                                                            Link

 

Батыс Қазақстан облысының мемлекеттік архивінің 100 жылдығына арналған «Батыс Қазақстан облысының тарихы архивтерде» атты Халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясының

БАҒДАРЛАМАСЫ

ПРОГРАММА

Международной научно-практической конференции «История Западно-Казахстанской области в архивах», посвященная 100-летию Государственного архива Западно-Казахстанской области

International scientific-practical conference dedicated to the 100th anniversary of the state archive of the West Kazakhstan region "History of the West Kazakhstan region in the archives"

PROGRAM

 

Батыс Қазақстан облысының мемлекеттік архивінің 100 жылдығына арналған «Батыс Қазақстан облысының тарихы архивтерде» атты Халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясының

БАҒДАРЛАМАСЫ

Ұйымдастырушы: Батыс Қазақстан облысының әкімдігі.

Өтетін орны: Қазақстан Республикасы, Орал қаласы, 5-ші шағын аудан, 12/2 «АТАМЕКЕН ӨНЕР ОРДАСЫ»

Өтетін уақыты: 2023 жыл 20-22 желтоқсан.

19-желтоқсан

9.00-18.00

Конференция қонақтарын қарсы алу, қонақ үйлеріне орналастыру

15.00- 18.00

Орал қаласының көрнекі жерлерімен танысу, қала музейлеріне саяхат

20.00 – 21.00

Конференция қонақтарына кешкі ас

20-желтоқсан

09.00 – 09.30

Қатысушыларды тіркеу

09.30 - 10.00

БҚО мемлекеттік архивінің 100 жылдығына арналған көрмемен. интерактивті аймақпен танысу

10.00 – 10.00

Конференцияның ашылуы

10.00.-10.13

БҚО мемлекеттік архивінің 100 жылдығына арналған видеофильммен танысу

10.13-10.25

Батыс Қазақстан облысының әкімі ТӨРЕҒАЛИЕВ НАРИМАН ТӨРЕҒАЛИҰЛЫНЫҢ құттықтау сөзі

10.25-10.35

Батыс Қазақстан облысының әкімі Төреғалиев Нариман Төреғалиұлының алғыс хаттарды табыстауы

10.35-10.45

Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті төрағасының орынбасары ҚАРСАҚБАЕВА ГҮЛЗИРА ЕЛІБАЙҚЫЗЫНЫҢ құттықтау сөзі

10.45-10.55

«Архив ісінің үздігі» төсбелгісімен марапаттау

10.55-11.05

Шетел қонақтарының құттықтау сөздері

 

АБДУЛЛАХ ГҮНДОГДУ

Викара университеті «Тілдер және тарих география» факультетінің жалпы түрік тарихы бөлімі басшысы, профессор, доктор. Түркия елі

 

ГАСЫМОВ ШИКАР МАГАМЕДАЛИ ОГЛЫ

Әзірбайжан Техникалық Университетінің тарих ғылымдарының докторы,профессор. Әзірбайжан елі

 

ДЖУМАГУЛОВА АЙГУЛЬ ТЕМЕРХАНҚЫЗЫ

Пятигорск мемлекеттік университетінің тарихи және әлеуметтік-философиялық пәндер, шығыстану және теология кафедрасының доценті, тарих ғылымдарының кандидаты. Ресей Федерациясы

 

НУРЖАНОВ СӘБИТ ҰЗАҚБАЙҰЛЫ

Қарақалпақ гуманитар ғылымдар ғылыми-зерттеу институтының тарих ғылымдарының докторы, аға ғылыми қызметкер

Өзбекстан елі

11.05-11.06

АРАКЧЕЕВ ВЛАДИМИР АНАТОЛЬЕВИЧ

Ресей мемлекеттік көне актілер архивінің директоры

(онлайн құттықтау)

11.06-11.12

Қазақстан Республикасы Президентінің архиві, орталық архивтері директорларының құттықтау сөздері

 

ӘБДІҚАДЫРОВА ЖӘМИЛӘ ҮСІПЖАНҚЫЗЫ

ҚР Президенті архиві директорының орынбасары

ШІЛДЕБАЙ СӘБИТ ҚАМЫТБЕКҰЛЫ

Орталық мемлекеттік архивінің директоры, тарих ғылымдарының кандидаты

 

САТАЕВА СӘУЛЕ АМАНТАЙҚЫЗЫ

Орталық мемлекеттік кино-фотоқұжаттар мен дыбыс жазбалар архиві директорының орынбасары, тарих ғылымдарының кандидаты

 

ТАТБАЙ КАРАЖАН

Павлодар облысы мемлекеттік архивінің басшысы

Құрметті ардагерлердің құттықтау сөздері

11.12-11.20

ДЖАПАРОВ БОРИС ӘЛЕКЕНҰЛЫ

қоғам қайраткері, ҚР Архив Президенті архивінің экс-директоры, техника ғылымдарының докторы, профессор

 

САРИЕВА РЫСТЫ ХАЛЕСОВНА

тарих ғылымдарының кандидаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері

 

 

ИНОЧКИН ВЯЧЕСЛАВ АНАТОЛЬЕВИЧ

Батыс Қазақстан обласы архив саласының құрметті ардагері

11.20 – 11.35

Кофе брейк

 

 

ПЛЕНАРЛЫҚ МӘЖІЛІС

Өтетін орны:

«АТАМЕКЕН ӨНЕР ОРДАСЫ»

Орал қаласы, 5-ші шағын аудан, 12/2

РЕГЛАМЕНТ:

баяндама-10минут, сөз сөйлеу- 5 минут

Жұмыс тілдері:

Қазақ, орыс, ағылшын

Модератор:

КАЛМЕНОВ МҰРАТ ДАБЫЛҰЛЫ

Батыс Қазақстан инновациялық-технологиялық университетінің оқытушысы, тарих ғылымдарының кандидаты, археолог

11.35-11.50

САВГАБАЕВА АЙЖАН НҰРҒАЛИҚЫЗЫ

Батыс Қазақстан облысы мемлекеттік архивінің директоры

«Батыс Қазақстан облысы мемлекеттік архивінің тарихы мен даму жолы»

11.50-12.00

ДЖАПАРОВ БОРИС ӘЛЕКЕНҰЛЫ

қоғам қайраткері, ҚР Архив Президенті архивінің экс-директоры, техника ғылымдарының докторы, профессор

«Батыс Қазақстан облысы мемлекеттік архивінің ғасырлық мерекесі»

12.00 -12.10

САРИЕВА РЫСТЫ ХАЛЕСОВНА

тарих ғылымдарының кандидаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері

«Қазақстандағы архив саласының дамуы»

12.10-12.20

АБДУЛЛАХ ГУНДОГДУ

Викара университеті «Тілдер және тарих география» факультетінің жалпы түрік тарихы бөлімі басшысы, профессор, доктор

«Батыс және Түркиядағы зерттеулердің Қазақстандағы ашаршылыққа шолу»

12.20-12.30

ШІЛДЕБАЙ СӘБИТ ҚАМЫТБЕКҰЛЫ

Орталық мемлекеттік архивінің директоры, тарих ғылымдарының кандидаты

«Қазақ тарихын жазу мен тарихи сананы қалыптастырудағы Ұлттық архив қорының орны мен маңызы»

12.30-12.40

САТАЕВА СӘУЛЕ АМАНТАЙҚЫЗЫ

Орталық мемлекеттік кино-фотоқұжаттар мен дыбыс жазбалар архиві директорының орынбасары, тарих ғылымдарының кандидаты

«Архивті дамытудың перспективалық бағыттары және халықаралық қызметі»

(Батыс Қазақстан облысының дамуы туралы видеофильм)

12.40-12.50

НУРЖАНОВ СӘБИТ ҰЗАҚБАЙҰЛЫ

Қарақалпақ гуманитар ғылымдар ғылыми-зерттеу институтының тарих ғылымдарының докторы, аға ғылыми қызметкер

«Батыс Қазақстан - Қарақалпақстан: тарихи байланыстар архив құжаттарында»

12.50-13.00

КАБДИЕВ ДЖАМБУЛ НАСИХАТОВИЧ

Астрахан облыстық халық мәдениетінің ғылыми-әдістемелік орталығы дәстүрлі халық мәдениеті бөлімінің жетекші әдіскері

«Астрахан облысының мемлекеттік архиві қорларынан Ішкі Ордасының (Бөкей Ордасының) құжаттары туралы»

13.00 – 14.30

Түскі үзіліс

Өтетін орны:

АТАМЕКЕН өнер ордасы

Орал қаласы, 5-ші шағын аудан, 12/2

РЕГЛАМЕНТ:

баяндама-10минут, сөз сөйлеу- 5 минут

Жұмыс тілдері:

Қазақ, орыс, ағылшын

Модератор:

КАЛМЕНОВ МҰРАТ ДАБЫЛҰЛЫ

Батыс Қазақстан инновациялық-технологиялық университетінің оқытушысы, тарих ғылымдарының кандидаты, археолог

14.30-14.35

ГУЛЬБАЕВ НИЗОМДДИН

Өзбекстан Ғылымдар Академиясы Тарих институтының аға ғылыми қызметкері

«Хиуа хандығының Қазақ хандықтарымен өзара қарым-қатынастар туралы»

(Өзбекстан ұлттық архив материалдарынан)

14.35-14.40

ДЖУМАГУЛОВА АЙГУЛЬ ТЕМЕРХАНҚЫЗЫ

Пятигорск мемлекеттік университетінің тарихи және әлеуметтік-философиялық пәндер, шығыстану және теология кафедрасының доценті, тарих ғылымдарының кандидаты. Ресей Федерациясы

«XV-XVIII ғасырларындағы Ресейдің оңтүстігінің көшпелі халықтары»

14.40-14.45

ИМАШЕВА МАРИНА МАРАТОВНА

Татарстан Республикасы ғылым академиясының тарих институты, жетекші ғылыми маман

«Революцияға дейінгі кезеңдегі Бөкей ордасы мұсылмандар қауымының тарихы Астрахан облысының мемлекеттік архиві мен Башқұртстан Республикасының Ұлттық архиві қорларындағы жарияланбаған дереккөздер»

(онлайн баяндайды)

14.45-14.50

ПЕТРОВА ИРИНА СЕРГЕЕВНА

Волгоград облысының мемлекеттік архиві директорының орынбасары

«Волгоград (Сталинград) облысы мемлекеттік архивінің құжаттарын эвакуациялау және реэвакуациялау 1942-1944 жж»

(онлайн баяндайды)

14.50-14.55

МУХИТОВ РУСТАМ АЛЕКСАНДРОВИЧ

Саратов облысы мұсылмандары діни басқармасы муфтидің орынбасары

 

«Құнанбай мешітінің имамы - Хасан ахун Сайфуллин»

14.55-15.00

МЕДВЕДЕВ АЛЕКСЕЙ ВИКТОРОВИЧ

«Қорған» юнармия әскери-патриоттық іздеу жасағының командирі

«Бөкей ордасындағы халықтық білім»

(онлайн баяндайды)

15.00-15.05

БАЙБУЛСИНОВА АЛЬФИЯ САБЫРҒАЛИҚЫЗЫ

М.Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университеті,ҚР тарихы кафедрасының меңгерушісі,тарих ғылымдарының кандидаты

«Облыстық архивтегі құпия құжаттар»

15.05-15.10

ТӨЛЕПОВ НҰРЖАН ЖОЛДЫҒАЛИҰЛЫ

Үздік өлкетанушы төсбелгі иегері, өлкетанушы

«1921-1923 жылдардағы ҚАСРО Орал губерниясындағы ашаршылықтың себептері мен салдары»

15.10-15.15

ХАЙДАРОВ ЕСҚАЙРАТ ЕРБОЛАТҰЛЫ

Жәңгір хан атындағы БҚАТУ-дың аға оқытушысы,тарих ғылымдарының кандидаты

«Бандитизм мәселесін зерттеу хақында»

15.15-15.20

БОРАНБАЕВА БАҚТЫЛЫ САНСЫЗБАЕВНА

М.Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университеті, тарих ғылымдарының кандидаты,қауымдастырылған профессор

«Орал өңіріндегі күштеп ұжымдастыру зардаптары»

15.20-15.25

ЖӘРДЕМ АЯУЛЫМ ҚУАНЫШҚЫЗЫ

М.Өтемісов атындағы БҚУ «Тарих,экономика және құқық» факультетінің «Тарих» мамандығының 2 курс студенті

«Ресей архивінен тың деректер»

15.25-15.30

БАТЫРХАНОВ АХМЕДЬЯР ҚУАНҰЛЫ

Батыс Қазақстан облыстық тарихи-өлкетану музейінің бөлімі М. Мәметова мемориалдық музейінің меңгерушісі

«Сұрапыл жылдардан тың дерек»

15.30-15.35

ТУКЕШЕВА НАЗГУЛЬ МУКАТАЙҚЫЗЫ

Орал қаласының №9 орта мектебі тарих пәні мұғалімі

«Батыс Қазақстан облысы және Башқұртстан Республикасының орталық мемлекеттік тарихи архивтеріндегі метрикалық кітаптар қорлары өлке халқының тарихи дереккөздері ретінде»

15.35-16.00

Талқылау

 

Өтетін орны:

Қадыр Мырза Əлі атындағы мəдениет жəне өнер орталығы

Орал қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы,183

РЕГЛАМЕНТ:

баяндама-10минут, сөз сөйлеу- 5 минут

Жұмыс тілдері:

Қазақ, орыс, ағылшын

Модератор:

КАЛИЕВ ТЛЕГЕН КЕНЖЕТАЙҰЛЫ

Шыңғырлау аудандық тарихи-өлкетану музейінің меңгерушісі, өлкетанушы

14.30-14.35

ГАСЫМОВ ШИКАР МАГАМЕДАЛИ ОГЛЫ

Әзірбайжан Техникалық Университетінің тарих ғылымдарының докторы,профессор

«Әзірбайжандағы архивтің құрылуы»

14.35-14.40

КУРУМБАЕВ АЙБУЛАТ ШАМУРАТОВИЧ

Тарих ғылымдарының магистрі, өлкетанушы

«Бөкей Ордасы ҚР архив ісінің негізін қалаушысы»

14.40-14.45

ГИЗЗАТОВ САЯЛБЕК МАХАМБЕТҰЛЫ

ҚР Ұлттық музейінің ғылыми хатшысы, тарих ғылымдарының кандидаты, тарихшы

«Ауыл тарихын зерттеудегі архивтердің рөлі»

14.45-14.50

ӘБДІҚАДЫРОВА ЖӘМИЛӘ ҮСІПЖАНҚЫЗЫ

ҚР Президенті архиві директорының орынбасары

«Қазақстан Республикасы Президенті Архивінің мысалында архивтік құжаттарды насихаттау»

14.50-14.55

САТАЕВА СӘУЛЕ АМАНТАЙҚЫЗЫ

Орталық мемлекеттік кино-фотоқұжаттар мен дыбыс жазбалар архиві директорының орынбасары, тарих ғылымдарының кандидаты

«Тарихтың ақтаңдақтары мен жұмыс әдістері»

14.55-15.00

ГАББАСОВ МАРС БЕККАЛИҰЛЫ

Физика-математика ғылымдарының кандидаты, доцент «КСИ Фактор» ЖШС-ның бас директоры

«Елу-жылда ел жаңа» «Жасанды интеллекті архивтік іс-шаралар саласында қолдану мүмкіншіктері»

15.00-15.05

МЫРЗАГАЛИЕВА ГУЛМАРУ САМИГОЛЛАҚЫЗЫ

БҚО Хан ордасы тарихи-мәдени архитектуралық –этнографиялық музей-қорығының ғылыми жұмыстар орынбасары, эпиграфист

«Мұрағат қорларындағы метрике кітаптарын зерттеудің маңызы»

15.05-15.10

КУБЕГЕНОВА РАУШАН СЕРИКҚАЛИҚЫЗЫ

Маңғыстау облысының мемлекеттік архиві директорының негізгі қызмет бойынша орынбасары

«Маңғыстау облысының мемлекеттік архивіндегі архивтік құжаттарды цифрландыру»

15.10-15.15

КАРАБАЛИН МИРЖАН МАРАТҰЛЫ

Батыс Қазақстан мемлекеттік архиві Жалпақтал филиалының директоры

«Жалпақтал филиалына-60жыл»

15.15-15.20

АМАНГАЗИЕВ АСЫЛБЕК АМАНЖОЛҰЛЫ

Бәйтерек ауданы архивінің директоры

«Бәйтерек ауданының мемлекеттік архиві тарихы»

15.20-15.25

ЕЛЕМЕСОВ ҚУАНЫШ ЕЛЕУҰЛЫ

Бөкей Ордасы ауданы мемлекеттік архивінің директоры

«Архив – тарихтың қайнар бұлағы»

15.25-16.00

Талқылау

16.00 – 16.30

Кофе брейк

16.30-16.50

Конференцияны қорытындылау

16.50-17.10

Қадыр Мырза Әлі ескерткішіне гүлшоқтарын қою

17.10-17.30

Қадыр Мырза Әлінің музейімен таныстыру

17.30-18.30

БҚО мемлекеттік архивінің 100 жылдық мерейтойына арналған концерт, марапаттау рәсімі

19.30 – 21.00

Кешкі ас

21-желтоқсан

06.00 – 18.00

«Бөкей ордасы» тарихи-мұражай кешеніне сапар

19.00-20.00

Кешкі ас

 

 

22– желтоқсан

09.00-12.30

«Бөкей ордасы» тарихи-мұражай кешенін аралау

12.30-13.30

Түскі ас

13.00-23.00

Орал қаласына сапар

(конференция қонақтарын шығарып салу)

23- желтоқсан

 

Қонақтарды шығарып салу

 

ПРОГРАММА

Международной научно-практической конференции «История Западно-Казахстанской области в архивах», посвященная 100-летию Государственного архива Западно-Казахстанской области

 

Организатор: Акимат Западно-Казахстанской области.

Место проведения: Республика Казахстан, город Уральск, 5-й микрорайон, 12/2 ЦЕНТР ИСКУССТВ «АТАМЕКЕН»

Время проведения: 20-22 декабря 2023 года.

19 декабря

9.00-18.00

Встреча гостей конференции, размещение в гостиницах

15.00- 18.00

Знакомство с достопримечательностями города Уральск, экскурсия по музеям города

20.00 – 21.00

Ужин для гостей конференции

 

 

20- декабря

09.00 – 09.30

Регистрация участников

09.30 - 10.00

Ознакомление с интерактивной зоной и выставкой, посвященные 100-летию Государственного архива Западно-Казахстанской области

10.00 – 10.00

Открытие конференции

10.00.-10.13

Просмотр видеофильма, посвященного 100-летию Государственного архива Западно-Казахстанской области

10.13-10.25

Поздравительное слово акима Западно-Казахстанской области ТУРЕГАЛИЕВА НАРИМАНА ТУРЕГАЛИЕВИЧА

10.25-10.35

Вручение благодарственных писем акима Западно-Казахстанской области Турегалиева Наримана Турегалиевича

10.35-10.45

Поздравительное слово заместителя председателя комитета архива, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан КАРСАКБАЕВОЙ ГУЛЬЗИРЫ ЕЛИБАЕВНЫ

10.45-10.55

Награждение нагрудным знаком "Архив саласының үздігі"

10.55-11.05

Поздравительные выступления иностранных гостей

 

АБДУЛЛАХ ГУНДОГДУ

Руководитель отдела общей турецкой истории факультета «Языки, история и география» университета Анкара, профессор, доктор исторических наук.

Турция

 

 

ГАСЫМОВ ШИКАР МАГАМЕДАЛИ ОГЛЫ

Доктор исторических наук, профессор Азербайджанского Технического университета.

Страна Азербайджан

 

ДЖУМАГУЛОВА АЙГУЛЬ ТЕМЕРХАНОВНА

Доцент кафедры исторических и социально-философских дисциплин, востоковедения и теологии Пятигорского государственного университета, кандидат исторических наук. Российская Федерация

 

НУРЖАНОВ САБИТ УЗАКБАЕВИЧ

Доктор исторических наук, старший научный сотрудник Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук.

Узбекистан

11.05-11.06

АРАКЧЕЕВ ВЛАДИМИР АНАТОЛЬЕВИЧ

Директор Российского государственного архива древних актов (онлайн поздравление)

11.06-11.12

Поздравительные выступления директоров Архива Президента Республики Казахстан, центральных и областных архивов

 

АБДУКАДЫРОВА ДЖАМИЛЯ ЮСУПЖАНОВНА

Заместитель директора Архива Президента РК

 

ШИЛЬДЕБАЙ САБИТ КАМЫТБЕКОВИЧ

Директор Центрального государственного архива, кандидат исторических наук

 

САТАЕВА САУЛЕ АМАНТАЕВНА

заместитель директора Центрального государственного архива кино фотодокументов и звукозаписи, кандидат исторических наук

 

ТАТБАЙ КАРАЖАН

руководитель Государственного архива Павлодарской области

11.12-11.20

Поздравительные выступления ветеранов архивной службы

 

ДЖАПАРОВ БОРИС АЛЕКЕНОВИЧ

экс-директор Архива Президента РК, доктор технических наук, профессор, общественный деятель

 

 

САРИЕВА РЫСТЫ ХАЛЕСОВНА

кандидат исторических наук, заслуженный деятель Казахстана

 

ИНОЧКИН ВЯЧЕСЛАВ АНАТОЛЬЕВИЧ

заслуженный ветеран архивной службы Западно-Казахстанской области

11.20 – 11.35

Кофе-брейк

 

ПЛЕНАРНОЕ ЗАСЕДАНИЕ

Место проведения:

ЦЕНТР ИСКУССТВ «АТАМЕКЕН»

г. Уральск, 5-й микрорайон, 12/2

РЕГЛАМЕНТ:

доклад-10минут, выступление - 5 минут

Языки:

Казахский, русский, английский

Модератор:

КАЛМЕНОВ МУРАТ ДАБЫЛОВИЧ

Преподаватель Западно-Казахстанского инновационно-технологического университета, кандидат исторических наук, археолог

11.35-11.50

САВГАБАЕВА АЙЖАН НУРГАЛИЕВНА

Директор Государственного архива

«История и путь развития государственного архива Западно-Казахстанской области»

11.50-12.00

ДЖАПАРОВ БОРИС АЛЕКЕНОВИЧ

экс-директор Архива Президента РК, доктор технических наук, профессор, общественный деятель

«Праздник столетия Государственного архива Западно-Казахстанской области»

12.00 -12.10

САРИЕВА РЫСТЫ ХАЛЕСОВНА

кандидат исторических наук, заслуженный деятель Казахстана

«Развитие архивной отрасли в Казахстане»

12.10-12.20

АБДУЛЛАХ ГУНДОГДУ

Руководитель отдела общей турецкой истории факультета «Языки, история и география» Университета Анкара, профессор, доктор

«Обзор голода в Казахстане в исследованиях на Западе и Турции»

12.20-12.30

ШИЛДЕБАЙ САБИТ КАМЫТБЕКОВИЧ

Директор Центрального государственного архива, кандидат исторических наук

«Место и значение Национального архивного фонда в написании казахской истории и формировании исторического сознания»

12.30-12.40

САТАЕВА САУЛЕ АМАНТАЕВНА

Заместитель директора Центрального государственного архива кино фотодокументов и звукозаписи, кандидат исторических наук

«Перспективные направления развития и Международная деятельность архива»

(Видеофильм о развитии Западно-Казахстанской области)

12.40-12.50

НУРЖАНОВ СӘБИТ УЗАКБАЕВИЧ

Доктор исторических наук, старший научный сотрудник Каракалпакского научно - исследовательского института гуманитарных наук

«Западный Казахстан-Каракалпакстан: Исторические связи в архивных материалах»

12.50-13.00

КАБДИЕВ ДЖАМБУЛ НАСИХАТОВИЧ

Ведущий методист отдела традиционной народной культуры Астраханского областного научно-методического центра народной культуры

«Вновь о документах Внутренней (Букеевской) Орды из фондов государственного архива Астраханской области»

13.00 – 14.30

Перерыв на обед

Секция № 1

«ИСТОРИЯ ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ В АРХИВАХ»

Место проведения:

ЦЕНТР ИСКУССТВ «АТАМЕКЕН»

г. Уральск, 5-й микрорайон, 12/2

РЕГЛАМЕНТ:

доклад-10минут, выступление - 5 минут

Языки:

казахский, русский, английский

Модератор:

КАЛМЕНОВ МУРАТ ДАБЫЛОВИЧ

Преподаватель Западно-Казахстанского инновационно-технологического университета, кандидат исторических наук, археолог

14.30-14.35

ГУЛЬБАЕВ НИЗОМИДДИН

Старший научный сотрудник Института истории Академии наук Узбекистана

«О взаимоотношениях Хивинского ханства с Казахским ханством»

(Из материалов Национального архива Узбекистана)

14.35-14.40

ДЖУМАГУЛОВА АЙГУЛЬ ТЕМЕРХАНОВНА

Доцент кафедры исторических и социально-философских дисциплин, востоковедения и теологии Пятигорского государственного университета, кандидат исторических наук. Российской Федерации

«Кочевые народы юга России в XV-XVIII веках»

14.40-14.45

ИМАШЕВА МАРИНА МАРАТОВНА

Институт истории Академии наук Республики Татарстан, ведущий научный специалист

«Неопубликованные источники по истории мусульманских приходов Букеевской Орды дореволюционного периода в фондах Государственного архива Астраханской области и

Национального архива Республики Башкортостан»

(онлайн)

14.45-14.50

ПЕТРОВА ИРИНА СЕРГЕЕВНА

Заместитель директора Государственного архива Волгоградской области

«Эвакуация и реэвакуация документов Государственного архива Волгоградской (Сталинградской) области 1942-1944 гг.»

(онлайн)

14.50-14.55

МУХИТОВ РУСТАМ АЛЕКСАНДРОВИЧ

Заместитель муфтия Духовного управления мусульман Саратовской области

«Имам мечети Кунанбая-Хасан ахун Сайфуллин»

14.55-15.00

МЕДВЕДЕВ АЛЕКСЕЙ ВИКТОРОВИЧ

Командир Юнармейского военно-патриотического поискового отряда «Курган»

«Народное образование в Букеевской Орде»

(онлайн)

15.00-15.05

БАЙБУЛСИНОВА АЛЬФИЯ САБЫРГАЛИЕВНА

Западно-Казахстанский университет имени М.Утемисова, заведующий кафедрой история Казахстана, кандидат исторических наук

«Секретные документы областного архива»

15.05-15.10

ТУЛЕПОВ НУРЖАН ЖОЛДЫГАЛИЕВИЧ

обладатель нагрудного знака «Үздік өлкетанушы», краевед

«Причины и последствия голода 1921 – 1923 годов в Уральской губернии КАССР»

15.10-15.15

ХАЙДАРОВ ЕСКАЙРАТ ЕРБОЛАТОВИЧ

старший преподаватель зкату имени Жангир хана кандидат исторических наук

«О вопросах исследования Бандитизма»

15.15-15.20

БОРАНБАЕВА БАҚТЫЛЫ САНСЫЗБАЕВНА

Западно-Казахстанский университет имени М.Утемисова, кандидат исторических наук, ассоциированный профессор

«Последствия насильственной коллективизации в Уральской области»

15.20-15.25

ЖАРДЕМ АЯУЛЫМ КУАНЫШЕВНА

Студент 2-курса Западно-Казахстанского университета имени М.Утемисова

«Новые источник с российских архивов»

15.25-15.30

БАТЫРХАНОВ АХМЕДЬЯР КУАНОВИЧ

Заведующий мемориального музея М. Маметовой отдела Западно-Казахстанского областного историко-краеведческого музея

«Новые источники о суровых годах»

15.30-15.35

ТУКЕШЕВА НАЗГУЛЬ МУКАТАЕВНА

Учитель истории школы №9 города Уральск

«Коллекции метрических книг в фондах государственного архива Западно-Казахстанской области и ЦГИА Республики Башкортостан как источники по истории населения края»

15.35-16.00

Обсуждение

 

Секция №2

«РАЗВИТИЕ АРХИВОВ КАЗАХСТАНА И АКТУАЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ»

Место проведения:

Центр Культуры и искусства имени Қадыр Мырза Əлі

г. Уральск, проспект Абулхаир хана, 183

РЕГЛАМЕНТ:

доклад-10минут, выступление- 5 минут

Языки:

казахский, русский, английский

Модератор:

КАЛИЕВ ТЛЕГЕН КЕНЖЕТАЕВИЧ

Директор Чингирлауского районного историко-краеведческого музея, краевед

14.30-14.35

ГАСЫМОВ ШИКАР МАГАМЕДАЛИ ОГЛЫ

Доктор исторических наук, профессор Азербайджанского Технического университета

«Создание архивов в Азербайджане»

14.35-14.40

КУРУМБАЕВ АЙБУЛАТ ШАМУРАТОВИЧ

Магистр гуманитарных наук, краевед

«Букеевская Орда основоположник архивного дела Республики Казахстан»

14.40-14.45

ГИЗЗАТОВ САЯЛБЕК МАХАМБЕТОВИЧ

Ученый секретарь Национального музея РК, кандидат исторических наук, историк

«Роль архивов в изучении истории села»

14.45-14.50

АБДУКАДЫРОВА ДЖАМИЛЯ ЮСУПЖАНОВНА

Заместитель директора Архива Президента РК

«Популяризация архивных документов на примере Архива Президента Республики Казахстан»

14.50-14.55

САТАЕВА САУЛЕ АМАНТАЕВНА

Заместитель директора Центрального государственного архива кино-фотодокументов и звукозаписи, кандидат исторических наук

«Белые пятна истории и методы работы»

14.55-15.00

ГАББАСОВ МАРС БЕККАЛИЕВИЧ

Кандидат физико-математических наук, доцент генеральный директор ТОО "КСИ Фактор"

«Возможности применения искусственного интеллекта в сфере архивных мероприятий»

15.00-15.05

МЫРЗАГАЛИЕВА ГУЛМАРУ САМИГОЛЛАЕВНА

Заместитель научного сотрудника историко- культурного архитектурно –этнографического музея-заповедника Хан Орда ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ, эпиграфист

«Важность изучения метрических книг в архивных фондах»

15.05-15.10

КУБЕГЕНОВА РАУШАН СЕРИККАЛИЕВНА

заместитель директора по основной деятельности государственного архива Мангистауской области

«Оцифровка архивных документов государственного архива Мангистауской области»

15.10-15.15

КАРАБАЛИН МИРЖАН МАРАТОВИЧ

Директор Жалпакталского филиала государственного архива ЗКО

«60 лет Жалпакталскому филиалу»

15.15-15.20

АМАНГАЗИЕВ АСЫЛБЕК АМАНЖОЛОВИЧ

Директор государственного архива района Байтерек

«История государственного архива района Байтерек»

15.20-15.25

ЕЛЕМЕСОВ КУАНЫШ ЕЛЕУОВИЧ

Директор государственного архива Бокейординского района «Архив – источник истории»

15.25-16.00

Обсуждение

16.00 – 16.30

Кофе брейк

16.30-16.50

Подведение итогов конференции

16.50-17.10

Возложение цветов к памятнику Қадыр Мырза Әлі

17.10-17.30

Знакомство с музеем Қадыр Мырза Әлі

17.30-18.30

Концерт, посвященный 100-летию Государственного архива Западно-Казахстанской области, церемония награждения

19.30 – 21.00

Ужин

 

 

21-декабря

06.00 – 18.00

Поездка в «Западно-Казахстанский областной историко-культурный, архитектурно-этнографический музей-заповедник Хан Ордасы»

19.00-20.00

Ужин

22– декабря

09.00-12.30

Экскурсия по Западно - Казахстанскому областному историко-культурному, архитектурно-этнографическому музею-заповеднику Хан Ордасы

12.30-13.30

Обед

13.00-23.00

Выезд в город Уральск ( проводы гостей конференции)

23- декабря

 

Проводы гостей

 

International scientific-practical conference dedicated to the 100th anniversary of the state archive of the West Kazakhstan region "History of the West Kazakhstan region in the archives"

PROGRAM

 

Organizer: Akimat of West Kazakhstan region.

Venue: Republic of Kazakhstan, Uralsk city, 5th sub-district, 12/2 "ATAMEKEN ART CENTER"

Date: December 20-22, 2023.

December 19

9.00-18.00

Welcoming of conference guests, accommodation in hotels

15.00- 18.00

Acquaintance with the sights of the city of Uralsk, a trip to the

museums of the city  

20.00 – 21.00

Dinner for conference guests

 

 

December 20

09.00 – 09.30

Registration of participants

09.30 - 10.00

Acquaintance with an exhibition & interactive area dedicated to the 100th anniversary of the State Archive of the West Kazakhstan

10.00 – 10.00

Opening of the conference

10.00.-10.13

Acquaintance with the video film dedicated to the 100th anniversary of the State Archive of the West Kazakhstan

10.13-10.25

Congratulatory speech of Akim of West Kazakhstan Region

TOREGALIEV NARIMAN TOREGALIULY

10.25-10.35

Presentation of Recognition letters by Akim of West Kazakhstan region Toregaliev Nariman Toregalyuly

10.35-10.45

Congratulatory speech of KARSAKBAYEVA GULZIRA ELIBAYKYZY, Deputy Chairman of the Archive, Documentation and Book Affairs Committee   of the Ministry of Culture and Information of the RoK

10.45-10.55

Awarding with a medal of excellence in archival work

10.55-11.05

Congratulatory words of Foreign guests

 

ABDULLAH GUNDOGDU

Head of the General Turkish History Department of the Faculty of

Languages and History and Geography of Vikara University, professor, doctor. The country – Turkey

 

GASYMOV SHIKAR MAGAMEDALI OGLY

Doctor of historical sciences, professor of Azerbaijan Technical

University.   The country – Azerbaijan

 

DZHUMAGULOVA AIGUL TEMERKHANKYZY

Docent of the Department of Historical and Socio-philosophical

Subjects, Oriental Studies and Theology of Pyatigorsk State University, Candidate of Historical Sciences. Russian Federation

 

NURZHANOV SABIT

Doctor of historical sciences, senior researcher of the Karakalpak

Humanities Research Institute. The country –Uzbekistan

11.05-11.06

ARAKCHEEV VLADIMIR ANATOLYEVICH

Director of the State Archive of Ancient Acts of Russia

(online greeting)

11.06-11.12

Congratulatory words of the Directors of the Presidential archives

and central archives of the Republic of Kazakhstan

 

 

ABDIKADYROVA JAMILA USIPJYANKYZY

Deputy Director of the Presidential Archive of the of the Republic of Kazakhstan

SHILDEBAY SABIT KAMITBEKULY

Director of the Central State Archive, candidate of historical sciences

 

 

SATAEVA SAULE AMANTAYKYZY

Deputy Director of the Central State Archive of Cinema-Photographic Documents and Audio Recordings, candidate of historical sciences

 

TATBAY KARAJAN

Head of the state archive of Pavlodar region

11.12-11.20

Congratulatory speeches by veterans of the archive service

 

JAPAROV BORIS ALEKENULY

Public figure, ex-director of the Archives of the President of the

Republic of Kazakhstan, doctor of technical sciences, professor

 

 

SARYEVA RYSTY KHALESOVNA

Candidate of historical sciences, honored figure of Kazakhstan

 

 

INOCHKIN VYACHESLAV ANATOLIEVICH

Honored Veteran of the Archive Service of the West Kazakhstan Region

11.20 – 11.35

Coffee break

 

 

 

 

PLENARY MEETING

Venue:

"ATAMEKEN ART CENTER" Uralsk city, 5th sub-district, 12/2

Agenda:

report - 10 minutes, speech - 5 minutes

Languages:

Kazakh, Russian, English

Moderator:

KALMENOV MURAT DABYLULY

Teacher of West Kazakhstan Innovation and Technology University, candidate of historical sciences, archaeologist

11.35-11.50

SAWGABAEVA AYZHAN NURGALYKYZY

Director of the state archive of West Kazakhstan region

"History and development path of the state archive of West

Kazakhstan region"

 

11.50-12.00

JAPAROV BORIS ALEKENULY

Public figure, ex-director of the Archives of the President of the

Republic of Kazakhstan, doctor of technical sciences, professor

"Centennial celebration of the state archive of the West Kazakhstan region"

 

12.00 -12.10

SARYEVA RYSTY KHALESOVNA

Candidate of historical sciences, honored figure of Kazakhstan

"Development of archives in Kazakhstan"

 

12.10-12.20

ABDULLAH GUNDOGDU

Head of the General Turkish History Department of the Faculty of

Languages ​​and History and Geography of Vikara University, professor, doctor

"Review of Western and Turkish Studies on Famine in Kazakhstan"

12.20-12.30

SHILDEBAY SABIT KAMITBEKULY

Director of the Central State Archive, candidate of historical sciences

"The role and significance of the National Archives Fund in writing Kazakh history and forming historical consciousness"

 

12.30-12.40

SATAYEVA SAULE AMANTAYKYZY

Deputy Director of the Central State Archive of Cinema-Photographic Documents and Audio Recordings candidate of, historical sciences

"Prospective directions of archive development and international

activity"

(Video film about the development of West Kazakhstan region)

 

12.40-12.50

NURZHANOV SABIT

Doctor of historical sciences, senior researcher of the Karakalpak

Humanities Research Institute

"West Kazakhstan - Karakalpakstan: historical relations in archive documents"

 

12.50-13.00

KABDIEV JAMBUL NASIKHATOVICH

The leading methodologist of the department of traditional folk culture of Astrakhan regional folk culture scientific-methodological center

"About the documents of the Inner Horde (Bokei Horde) from the funds of the state archive of the Astrakhan region"

 

13.00 – 14.30

Lunch break

Section #1

"HISTORY OF THE WESTERN KAZAKHSTAN REGION IN THE ARCHIVES"

Venue:

ATAMEKEN art center, Uralsk city, 5th sub-district, 12/2

Agenda:

report - 10 minutes, speech - 5 minutes

Languages:

Kazakh, Russian, English

Moderator:

KALMENOV MURAT DABYLULY

Teacher of West Kazakhstan Innovation and Technology University, candidate of historical sciences, archaeologist

 

14.30-14.35

 

GULBAEV NIZOMDIN

Senior researcher of the History Institute of the Academy of Sciences of Uzbekistan

"About mutual relations of Khiva Khanate with Kazakh Khanates"

(From the materials of the National Archives of Uzbekistan)

14.35-14.40

DZHUMAGULOVA AIGUL TEMERKHANKYZY

Docent of the Department of Historical and Socio-philosophical

Subjects, Oriental Studies and Theology of Pyatigorsk State University, Candidate of Historical Sciences. Russian Federation

 

"Nomadic peoples of the south of Russia in the XV-XVIII centuries"

14.40-14.45

IMASHEVA MARINA MARATOVNA

Institute of History of the Academy of Sciences of the Republic of

Tatarstan, leading scientific specialist

"History of the Bokei Horde Muslim community in the pre-

revolutionary period - unpublished sources in the state archive of the Astrakhan region and the National Archive of the Republic of Bashkortostan"

(online narrative)

14.45-14.50

PETROVA IRINA SERGEEVNA

Deputy director of the state archive of the Volgograd region

"Evacuation and re-evacuation of documents of the state archive of Volgograd (Stalingrad) region 1942-1944"

(online narrative)

14.50-14.55

MUKHITOV RUSTAM ALEXANDROVICH

Deputy Mufti of the Saratov Oblast Muslim Religious Administration

"Imam of Kunanbai Mosque - Hasan Ahun Saifullin"

 

14.55-15.00

MEDVEDEV ALEXEY VIKTOROVICH

Commander of the Youth Army Military-Patriotic Search Detachment "Kurgan"

"Public education in the Bukeevskaya Horde"

(online)

15.00-15.05

BAIBULSINOVA ALFIA SABYRGALIEVNA

West Kazakhstan University named after M. Utemisov, head of the department of history of Kazakhstan, candidate of historical sciences

"Secret documents of the regional archive"

15.05-15.10

TULEPOV NURZHAN ZHOLDYGALIEVICH

holder of the “Uzdik Olketanushy” badge, local historian

"Causes and consequences of the famine of 1921 - 1923 in the Ural province of the KASSR"

15.10-15.15

KHAYDAROV ESKAYRAT ERBOLATOVICH

Senior Lecturer of Zkatu named after Zhangir Khan, Candidate of Historical Sciences

“On issues in the study of Banditry”

15.15-15.20

BORANBAEVA BAKTYLY SANSYZBAEVNA

West Kazakhstan University named after M. Utemisov, Candidate of Historical Sciences, Associate Professor

“The consequences of forced collectivization in the Ural region”

15.20-15.25

ZHARDEM AYAULYM KUANYSHEVNA

2nd year student at West Kazakhstan University named after M. Utemisov

New sources from Russian archives”

15.25-15.30

BATYRKHANOV AKHMEDYAR KUANOVICH

Head of the Memorial Museum of M. Mametova, Department of the West Kazakhstan Regional Museum of History and Local Lore

"New sources about the harsh years"

15.30-15.35

TUKESHEVA NAZGUL MUKATAEVNA

History teacher at school No. 9 in Uralsk

“Collections of parish books in the funds of the state archive of the West Kazakhstan region and the Central State Historical Archive of the Republic of Bashkortostan as sources on the history of the population of the region”

15.35-16.00

Wrap-up

Section #2

"DEVELOPMENT AND CURRENT ISSUES OF THE ARCHIVES OF KAZAKHSTAN"

 

Venue:      

Culture and Art center named after Kadyr Myrza Ali

183, Abulkhair Khan avenue, Uralsk city

Agenda:

report - 10 minutes, speech - 5 minutes

Languages

Kazakh, Russian, English

Moderator:

KALIEV TILEGEN KENZETAYULYShingyrlau district museum of History and Local Lore

director, local historian

14.30-14.35

GASYMOV SHIKAR MAGAMEDALI OGLY

Doctor of historical sciences, professor of Azerbaijan Technical

University

"Establishment of the archive in Azerbaijan"

 

14.35-14.40

KURUMBAYEV AIBULAT SHAMURATOVICH

Candidate of historical sciences, local historian

"Founder of the archive work of the Bokei Horda of the Republic of Kazakhstan"

 

14.40-14.45

GIZZATOV SAYALBEK MAKHAMBETULY

Scientific secretary of the National Museum of the Republic of

Kazakhstan, candidate of historical sciences, historian

“The role of archives in the study of rural history"

14.45-14.50

ABDIKADYROVA JAMILA USIPDHANKYZY

Deputy Director of the Presidential Archive of the Republic of

Kazakhstan

“Popularization of archival documents based on the example of the President of the Republic of Kazakhstan”

 

14.50-14.55

SATAEVA SAULE AMANTAYKYZY

Deputy Director of the Central State Archive of Cinema-Photographic documents and Audio Recordings, candidate of historical sciences

"Working methods of white spots of the History”

14.55-15.00

GABBASOV MARS BEKKALIULY

Candidate of physical and mathematical sciences, associate professor, General director of "KSI Factor" LLP

"A new country in fifty years" "Possibilities of using artificial    

intelligence in the field of archival activities"

 

15.00-15.05

MYRZAGALIYEVA GULMARU SAMIGOLLAKYZY

Historian, deputy of scientific works of the historical-cultural

architectural-ethnographic museum-reserve of the Khan Horde of West Kazakhstan

  "Importance of the study of metric books in archives"

15.05-15.10

KUBEGENOVA RAUSHAN SERIKKALIEVNA

Deputy Director for Core Activities of the State Archive of the Mangistau Region

“Digitization of archival documents of the state archive of the Mangistau region”

15.10-15.15

KARABALIN MIRZHAN MARATOVICH

Director of the Zhalpaktala branch of the state archive of the West Kazakhstan region

“60 years of Zhalpaktala branch”

15.15-15.20

AMANGAZIEV ASYLBEK AMANZHOLOVICH

Director of the State Archive of the Baiterek District

“History of the state archive of the Baiterek region”

15.20-15.25

ELEMЕSOV KUANYSH ELEUOVICH

Director of the State Archive of the Bokeyordinsky District “Archive - a source of history”

15.50-.16.00

Wrap-up

16.00 – 16.30

Coffee break

16.30-16.50

Conference wrap-up

16.50-17.10

Laying flowers on the monument ceremony of Kadyr Mirza Ali

17.10-17.30

Acquaintance with the museum of Kadyr Mirza Ali

17.30-18.30

Concert & award ceremony dedicated to the 100th anniversary of the State Archives of the West Kazakhstan

19.30 – 21.00

Dinner

December 21

06.00 – 18.00

Visit to the historical-museum complex "Bokei horde".

19.00-20.00

Dinner

 

 

December 22

09.00-12.30

Tour of the "Bokei horde" historical-museum complex

12.30-13.30

Lunch

13.00-23.00

Trip to Uralsk city

(See of conference guests)

December 23

 

See off guests

Ұйымдастырушы: Батыс Қазақстан облысының әкімдігі.
 
Өтетін орны: Қазақстан Республикасы, Орал қаласы, 5-ші шағын аудан, 12/2 «АТАМЕКЕН ӨНЕР ОРДАСЫ»
 
Өтетін уақыты: 2023 жыл 20-22 желтоқсан.
 
19-желтоқсан
9.00-18.00
Конференция қонақтарын қарсы алу, қонақ үйлеріне орналастыру
15.00- 18.00
Орал қаласының көрнекі жерлерімен танысу, қала музейлеріне саяхат
20.00 – 21.00
Конференция қонақтарына кешкі ас
 
20-желтоқсан
09.00 – 09.30
Қатысушыларды тіркеу
09.30 - 10.00
БҚО мемлекеттік архивінің 100 жылдығына арналған көрмемен. интерактивті аймақпен танысу
10.00 – 10.00
Конференцияның ашылуы
10.00.-10.13
БҚО мемлекеттік архивінің 100 жылдығына арналған видеофильммен танысу
10.13-10.25
Батыс Қазақстан облысының әкімі ТӨРЕҒАЛИЕВ НАРИМАН ТӨРЕҒАЛИҰЛЫНЫҢ құттықтау сөзі
10.25-10.35
Батыс Қазақстан облысының әкімі Төреғалиев Нариман Төреғалиұлының алғыс хаттарды табыстауы
10.35-10.45
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті төрағасының орынбасары ҚАРСАҚБАЕВА ГҮЛЗИРА ЕЛІБАЙҚЫЗЫНЫҢ құттықтау сөзі
10.45-10.55
Архив ісінің үздігі төсбелгісімен марапаттау
10.55-11.05
Шетел қонақтарының құттықтау сөздері
 
АБДУЛЛАХ ГҮНДОГДУ
Викара университеті «Тілдер және тарих география» факультетінің жалпы түрік тарихы бөлімі басшысы, профессор, доктор. Түркия елі
 
ГАСЫМОВ ШИКАР МАГАМЕДАЛИ ОГЛЫ
Әзірбайжан Техникалық Университетінің тарих ғылымдарының докторы,профессор. Әзірбайжан елі
 
ДЖУМАГУЛОВА АЙГУЛЬ ТЕМЕРХАНҚЫЗЫ
Пятигорск мемлекеттік университетінің тарихи және әлеуметтік-философиялық пәндер, шығыстану және теология кафедрасының доценті, тарих ғылымдарының кандидаты. Ресей Федерациясы
 
НУРЖАНОВ САБИТ
Қарақалпақ гуманитар ғылымдар ғылыми-зерттеу институтының тарих ғылымдарының докторы, аға ғылыми қызметкер
Өзбекістан елі
11.05-11.10
АРАКЧЕЕВ ВЛАДИМИР АНАТОЛЬЕВИЧ
Ресей мемлекеттік көне актілер архивінің директоры
(онлайн құттықтау)
11.10-11.20
Қазақстан Республикасы Президентінің архиві, орталық архивтері директорларының құттықтау сөздері
 
ӘБДІҚАДЫРОВА ЖӘМИЛӘ ҮСІПЖАНҚЫЗЫ
ҚР Президенті архиві директорының орынбасары
ШІЛДЕБАЙ СӘБИТ ҚАМЫТБЕКҰЛЫ
Орталық мемлекеттік архивінің директоры, тарих ғылымдарының кандидаты
 
САТАЕВА СӘУЛЕ АМАНТАЙҚЫЗЫ
Орталық мемлекеттік кино-фотоқұжаттар мен дыбыс жазбалар архиві директорының орынбасары, тарих ғылымдарының кандидаты
 
ТАТБАЙ КАРАЖАН
Павлодар облысы мемлекеттік архивінің басшысы
11.20 – 11.35
Кофе брейк
 
ПЛЕНАРЛЫҚ МӘЖІЛІС
Өтетін орны:
«АТАМЕКЕН ӨНЕР ОРДАСЫ»
Орал қаласы, 5-ші шағын аудан, 12/2
РЕГЛАМЕНТ:
баяндама-10минут, сөз сөйлеу- 5 минут
Жұмыс тілдері:
Қазақ, орыс, ағылшын
Модератор:
КАЛМЕНОВ МҰРАТ ДАБЫЛҰЛЫ
Батыс Қазақстан инновациялық-технологиялық университетінің оқытушысы, тарих ғылымдарының кандидаты, өлкетанушы
11.35-11.50
САВГАБАЕВА АЙЖАН НҰРҒАЛИҚЫЗЫ
Батыс Қазақстан облысы мемлекеттік архивінің директоры
«Батыс Қазақстан облысы мемлекеттік архивінің тарихы мен даму жолы» 
11.50-12.00
ДЖАПАРОВ БОРИС ӘЛЕКЕНҰЛЫ 
қоғам қайраткері, ҚР Архив Президенті архивінің экс-директоры, техника ғылымдарының докторы, профессор,
«Батыс Қазақстан облысы мемлекеттік архивінің ғасырлық мерекесі» 
12.00 -12.10
САРИЕВА РЫСТЫ ХАЛЕСОВНА 
тарих ғылымдарының кандидаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
«Қазақстандағы архив саласының дамуы»
12.10-12.20
АБДУЛЛАХ ГУНДОГДУ 
Викара университеті «Тілдер және тарих география» факультетінің жалпы түрік тарихы бөлімі басшысы, профессор, доктор
«Батыс және Түркиядағы зерттеулердің Қазақстандағы ашаршылыққа шолу»
12.20-12.30
ШІЛДЕБАЙ СӘБИТ ҚАМЫТБЕКҰЛЫ
Орталық мемлекеттік архивінің директоры, тарих ғылымдарының кандидаты 
«Қазақ тарихын жазу мен тарихи сананы қалыптастырудағы Ұлттық архив қорының орны мен маңызы»
12.30-12.45
САТАЕВА СӘУЛЕ АМАНТАЙҚЫЗЫ
Орталық мемлекеттік кино-фотоқұжаттар мен дыбыс жазбалар архиві директорының орынбасары, тарих ғылымдарының кандидаты
«Архивті дамытудың перспективалық бағыттары және халықаралық қызметі» 
(Батыс Қазақстан облысының дамуы туралы видеофильм)
12.45-13.00
Қортынды
13.00 – 14.30
Түскі үзіліс
№1 секция
«БАТЫС ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ ТАРИХЫ АРХИВТЕРДЕ»
Өтетін орны:
АТАМЕКЕН өнер ордасы
Орал қаласы, 5-ші шағын аудан, 12/2
РЕГЛАМЕНТ:
баяндама-10минут, сөз сөйлеу- 5 минут
Жұмыс тілдері:
Қазақ, орыс, ағылшын
Модератор:
КАЛМЕНОВ МҰРАТ ДАБЫЛҰЛЫ
Батыс Қазақстан инновациялық-технологиялық университетінің оқытушысы, тарих ғылымдарының кандидаты, өлкетанушы
14.30-14.40
ГУЛЬБАЕВ НИЗОМДДИН
Өзбекстан Ғылымдар Академиясы Тарих институтының аға ғылыми қызметкері
«Хиуа хандығының Қазақ хандықтарымен өзара қарым-қатынастар туралы» 
(Өзбекістан ұлттық архив материалдарынан)
14.40-15.00
ДЖУМАГУЛОВА АЙГУЛЬ ТЕМЕРХАНҚЫЗЫ
Пятигорск мемлекеттік университетінің тарихи және әлеуметтік-философиялық пәндер, шығыстану және теология кафедрасының доценті, тарих ғылымдарының кандидаты. Ресей Федерациясы
«XV-XVIII ғасырларындағы Ресейдің оңтүстігінің көшпелі халықтары»
15.00-15.10
КАБДИЕВ ДЖАМБУЛ НАСИХАТОВИЧ
Астрахан облыстық халық мәдениетінің ғылыми-әдістемелік орталығы дәстүрлі халық мәдениеті бөлімінің жетекші әдіскері
«Астрахан облысының мемлекеттік архиві қорларынан Ішкі Ордасының (Бөкей Ордасының) құжаттары туралы»
15.10-15.20
ИМАШЕВА МАРИНА МАРАТОВНА
Татарстан Республикасы ғылым академиясының тарих институты, жетекші ғылыми маман
«Революцияға дейінгі кезеңдегі Бөкей ордасы мұсылмандар қауымының тарихы Астрахан облысының мемлекеттік архиві мен Башқұртстан Республикасының Ұлттық архиві қорларындағы жарияланбаған дереккөздер»
(онлайн баяндайды)
15.20-15.30
ПЕТРОВА ИРИНА СЕРГЕЕВНА
Волгоград облысының мемлекеттік архиві директорының орынбасары
«Волгоград (Сталинград) облысы мемлекеттік архивінің құжаттарын эвакуациялау және реэвакуациялау 1942-1944 жж»
(онлайн баяндайды)
15.30-15.40
НУРЖАНОВ СӘБИТ
Қарақалпақ гуманитар ғылымдар ғылыми-зерттеу институтының тарих ғылымдарының докторы, аға ғылыми қызметкер
«Батыс Қазақстан - Қарақалпақстан: тарихи байланыстар архив құжаттарында»
15.40-15.50
МУХИТОВ РУСТАМ АЛЕКСАНДРОВИЧ
Саратов облысы мұсылмандары діни басқармасы муфтидің орынбасары
«Құнанбай мешітінің имамы - Хасан ахун Сайфуллин»
15.50-16.00
Қорытынды
№2 секция
«ҚАЗАҚСТАН АРХИВТЕРІНІҢ ДАМУЫ МЕН ӨЗЕКТІ МӘСЕЛЕЛЕРІ»
Өтетін орны:
Қадыр Мырза Əлі атындағы мəдениет жəне өнер орталығы
Орал қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы,183
РЕГЛАМЕНТ:
баяндама-10минут, сөз сөйлеу- 5 минут
Жұмыс тілдері:
Қазақ, орыс, ағылшын
Модератор:
КАЛИЕВ ТІЛЕГЕН КЕНЖЕТАЙҰЛЫ
Шыңғырлау ауданы музей директоры, өлкетанушы
14.30-14.40
ГАСЫМОВ ШИКАР МАГАМЕДАЛИ ОГЛЫ 
Әзірбайжан Техникалық Университетінің тарих ғылымдарының докторы,профессор
«Әзірбайжандағы архивтің құрылуы»
14.40-15.00
КУРУМБАЕВ АЙБУЛАТ ШАМУРАТОВИЧ
Тарих ғылымдарының кандидаты, өлкетанушы
«Бөкей Ордасы ҚР архив ісінің негізін қалаушысы»
15.00-15.10
ГИЗЗАТОВ САЯЛБЕК МАХАМБЕТҰЛЫ
ҚР Ұлттық музейінің ғылыми хатшысы, тарих ғылымдарының кандидаты, тарихшы
«Ауыл тарихын зерттеудегі архивтердің рөлі»
15.10-15.20
ӘБДІҚАДЫРОВА ЖӘМИЛӘ ҮСІПЖАНҚЫЗЫ
ҚР Президенті архиві директорының орынбасары
«Қазақстан Республикасы Президенті Архивінің мысалында архивтік құжаттарды насихаттау»
15.20-15.30
САТАЕВА СӘУЛЕ АМАНТАЙҚЫЗЫ
Орталық мемлекеттік кино-фотоқұжаттар мен дыбыс жазбалар архиві директорының орынбасары, тарих ғылымдарының кандидаты
«Тарихтың ақтаңдақтары мен жұмыс әдістері»
15.30-15.40
ГАББАСОВ МАРС БЕККАЛИҰЛЫ
Физика-математика ғылымдарының кандидаты, доцент «КСИ Фактор» ЖШС-ның бас директоры
«Елу-жылда ел жаңа» «Жасанды интеллекті архивтік іс-шаралар саласында қолдану мүмкіншіктері»
15.40-15.50
МЫРЗАГАЛИЕВА ГУЛМАРУ САМИГОЛЛАҚЫЗЫ
БҚО Хан ордасы тарихи-мәдени архитектуралық –этнографиялық музей-қорығының ғылыми жұмыстар орынбасары, тарихшы
«Мұрағат қорларындағы метрике кітаптарын зерттеудің маңызы»
15.50-.16.00
Қорытынды 
16.00 – 16.30
Кофе брейк
16.30-16.50
Конференцияны қорытындылау
16.50-17.10
Қадыр Мырза Әлі ескерткішіне гүлшоқтарын қою
17.10-17.30
Қадыр Мырза Әлінің музейімен таныстыру
17.30-18.30
БҚО мемлекеттік архивінің 100 жылдық мерейтойына арналған концерт, марапаттау рәсімі
19.30 – 21.00
Кешкі асы
21-желтоқсан
06.00 – 18.00
«Бөкей ордасы» тарихи-мұражай кешеніне сапар
19.00-20.00
Кешкі ас
 
22– желтоқсан
09.00-12.30
«Бөкей ордасы» тарихи-мұражай кешенін аралау
12.30-13.30
Түскі ас
13.00-23.00
Орал қаласына сапар
(конференция қонақтарын шығарып салу)
23- желтоқсан
 
Қонақтарды шығарып салу

 

 

ПРОГРАММА

Международной научно-практической конференции «История Западно-Казахстанской области в архивах», посвященная 100-летию Государственного архива Западно-Казахстанской области

 

Организатор: Акимат Западно-Казахстанской области.
 
Место проведения: Республика Казахстан, город Уральск, 5-й микрорайон, 12/2 ЦЕНТР ИСКУССТВ «АТАМЕКЕН»
 
Время проведения: 20-22 декабря 2023 года.
 
19 декабря
9.00-18.00
Встреча гостей конференции, размещение в гостиницах
15.00- 18.00
Знакомство с достопримечательностями города Уральск, экскурсия по музеям города
20.00 – 21.00
Ужин для гостей конференции
 
20- декабря
09.00 – 09.30
Регистрация участников
09.30 - 10.00
Ознакомление с интерактивной зоной и выставкой, посвященные 100-летию Государственного архива Западно-Казахстанской области
10.00 – 10.00
Открытие конференции
10.00.-10.13
Просмотр видеофильма, посвященного 100-летию Государственного архива Западно-Казахстанской области
10.13-10.25
Поздравительное слово акима Западно-Казахстанской области ТУРЕГАЛИЕВА НАРИМАНА ТУРЕГАЛИЕВИЧА
10.25-10.35
Вручение благодарственных писем акима Западно-Казахстанской области Турегалиева Наримана Турегалиевича
10.35-10.45
Поздравительное слово заместителя председателя комитета архива, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан КАРСАКБАЕВОЙ ГУЛЬЗИРЫ ЕЛИБАЕВНЫ
10.45-10.55
Награждение нагрудным знаком "Архив саласының үздігі"
10.55-11.05
Поздравительные выступления иностранных гостей
 
АБДУЛЛАХ ГУНДОГДУ
Руководитель отдела общей турецкой истории факультета «Языки, история и география» университета Анкара, профессор, доктор исторических наук.
Турция
 
ГАСЫМОВ ШИКАР МАГАМЕДАЛИ ОГЛЫ
Доктор исторических наук, профессор Азербайджанского Технического университета.
Страна Азербайджан
 
ДЖУМАГУЛОВА АЙГУЛЬ ТЕМЕРХАНОВНА
Доцент кафедры исторических и социально-философских дисциплин, востоковедения и теологии Пятигорского государственного университета, кандидат исторических наук. Российская Федерация
 
НУРЖАНОВ САБИТ
Доктор исторических наук, старший научный сотрудник Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук.
Узбекистан
11.05-11.10
АРАКЧЕЕВ ВЛАДИМИР АНАТОЛЬЕВИЧ
Директор Российского государственного архива древних актов (онлайн поздравление)
11.10-11.20
Поздравительные выступления директоров Архива Президента Республики Казахстан, центральных и областных архивов
 
АБДУКАДЫРОВА ДЖАМИЛЯ ЮСУПЖАНОВНА
Заместитель директора Архива Президента РК
 
ШИЛЬДЕБАЙ САБИТ КАМЫТБЕКОВИЧ
Директор Центрального государственного архива, кандидат исторических наук
 
САТАЕВА САУЛЕ АМАНТАЕВНА
Заместитель директора Центрального государственного архива кино фотодокументов и звукозаписи, кандидат исторических наук
 
ТАТБАЙ КАРАЖАН
Руководитель Государственного архива Павлодарской области
11.20 – 11.35
Кофе-брейк
 
ПЛЕНАРНОЕ ЗАСЕДАНИЕ
Место проведения:
ЦЕНТР ИСКУССТВ «АТАМЕКЕН»
г. Уральск, 5-й микрорайон, 12/2
РЕГЛАМЕНТ:
доклад-10минут, выступление - 5 минут
Языки:
Казахский, русский, английский
Модератор:
КАЛМЕНОВ МУРАТ ДАБЫЛОВИЧ
Преподаватель Западно-Казахстанского инновационно-технологического университета, кандидат исторических наук, краевед
11.35-11.50
САВГАБАЕВА АЙЖАН НУРГАЛИЕВНА
Директор Государственного архива
«История и путь развития государственного архива Западно-Казахстанской области»
11.50-12.00
ДЖАПАРОВ БОРИС АЛЕКЕНОВИЧ
экс-директор Архива Президента РК, доктор технических наук, профессор, общественный деятель
«Праздник столетия Государственного архива Западно-Казахстанской области»
12.00 -12.10
САРИЕВА РЫСТЫ ХАЛЕСОВНА
кандидат исторических наук, заслуженный деятель Казахстана
«Развитие архивной отрасли в Казахстане»
12.10-12.20
АБДУЛЛАХ ГУНДОГДУ
Руководитель отдела общей турецкой истории факультета «Языки, история и география» Университета Анкара, профессор, доктор
«Обзор голода в Казахстане в исследованиях на Западе и Турции»
12.20-12.30
ШИЛДЕБАЙ САБИТ КАМЫТБЕКОВИЧ
Директор Центрального государственного архива, кандидат исторических наук
«Место и значение Национального архивного фонда в написании казахской истории и формировании исторического сознания»
12.30-12.45
САТАЕВА САУЛЕ АМАНТАЕВНА
Заместитель директора Центрального государственного архива кино фотодокументов и звукозаписи, кандидат исторических наук
«Перспективные направления развития и Международная деятельность архива»
(Видеофильм о развитии Западно-Казахстанской области)
12.45-13.00
Обсуждение
13.00 – 14.30
Перерыв на обед
Секция № 1
«ИСТОРИЯ ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ В АРХИВАХ»
Место проведения:
ЦЕНТР ИСКУССТВ «АТАМЕКЕН»
г. Уральск, 5-й микрорайон, 12/2
РЕГЛАМЕНТ:
доклад-10минут, выступление - 5 минут
Языки:
казахский, русский, английский
Модератор:
КАЛМЕНОВ МУРАТ ДАБЫЛОВИЧ
Преподаватель Западно-Казахстанского инновационно-технологического университета, кандидат исторических наук, краевед
14.30-14.40
ГУЛЬБАЕВ НИЗОМИДДИН
Старший научный сотрудник Института истории Академии наук Узбекистана
«О взаимоотношениях Хивинского ханства с Казахским ханством»
(Из материалов Национального архива Узбекистана)
14.40-15.00
ДЖУМАГУЛОВА АЙГУЛЬ ТЕМЕРХАНОВНА
Доцент кафедры исторических и социально-философских дисциплин, востоковедения и теологии Пятигорского государственного университета, кандидат исторических наук. Российской Федерации
«Кочевые народы юга России в XV-XVIII веках»
15.00-15.10
КАБДИЕВ ДЖАМБУЛ НАСИХАТОВИЧ
Ведущий методист отдела традиционной народной культуры Астраханского областного научно-методического центра народной культуры
«Вновь о документах Внутренней (Букеевской) Орды из фондов государственного архива Астраханской области»
15.10-15.20
ИМАШЕВА МАРИНА МАРАТОВНА
Институт истории Академии наук Республики Татарстан, ведущий научный специалист
«Неопубликованные источники по истории мусульманских приходов Букеевской Орды дореволюционного периода в фондах Государственного архива Астраханской области и 
Национального архива Республики Башкортостан»
(онлайн)
15.20-15.30
ПЕТРОВА ИРИНА СЕРГЕЕВНА
Заместитель директора Государственного архива Волгоградской области
«Эвакуация и реэвакуация документов Государственного архива Волгоградской (Сталинградской) области 1942-1944 гг.»
(онлайн)
15.30-15.40
НУРЖАНОВ СӘБИТ
Доктор исторических наук, старший научный сотрудник Каракалпакского научно- исследовательского института гуманитарных наук
«Западный Казахстан-Каракалпакстан: Исторические связи в архивных документах»
15.40-15.50
МУХИТОВ РУСТАМ АЛЕКСАНДРОВИЧ
Заместитель муфтия Духовного управления мусульман Саратовской области
«Имам мечети Кунанбая-Хасан ахун Сайфуллин»
15.50-16.00
Обсуждение
 
Секция №2
«РАЗВИТИЕ АРХИВОВ КАЗАХСТАНА И АКТУАЛЬНЫЕ ВОПРОСЫ»
Место проведения:
Центр Культуры и искусства имени Қадыр Мырза Əлі
г. Уральск, проспект Абулхаир хана, 183
РЕГЛАМЕНТ:
доклад-10минут, выступление- 5 минут
Языки:
казахский, русский, английский
Модератор:
КАЛИЕВ ТИЛЕГЕН КЕНЖЕТАЕВИЧ
Директор Чингирлауского районного архива, краевед
14.30-14.40
ГАСЫМОВ ШИКАР МАГАМЕДАЛИ ОГЛЫ 
Доктор исторических наук, профессор Азербайджанского Технического университета
«Создание архивов в Азербайджане»
14.40-15.00
КУРУМБАЕВ АЙБУЛАТ ШАМУРАТОВИЧ
Кандидат исторических наук, краевед
«Букеевская Орда основоположник архивного дела Республики Казахстан»
15.00-15.10
ГИЗЗАТОВ САЯЛБЕК МАХАМБЕТОВИЧ
Ученый секретарь Национального музея РК, кандидат исторических наук, историк
«Роль архивов в изучении истории села»
15.10-15.20
АБДУКАДЫРОВА ДЖАМИЛЯ ЮСУПЖАНОВНА
Заместитель директора Архива Президента РК
«Популяризация архивных документов на примере Архива Президента Республики Казахстан»
15.20-15.30
САТАЕВА САУЛЕ АМАНТАЕВНА
Заместитель директора Центрального государственного архива кино-фотодокументов и звукозаписи, кандидат исторических наук
«Белые пятна истории и методы работы»
15.30-15.40
ГАББАСОВ МАРС БЕККАЛИЕВИЧ
Кандидат физико-математических наук, доцент генеральный директор ТОО "КСИ Фактор"
«Возможности применения искусственного интеллекта в сфере архивных мероприятий»
15.40-15.50
МЫРЗАГАЛИЕВА ГУЛМАРУ САМИГОЛЛАЕВНА
Заместитель научного сотрудника историко- культурного архитектурно –этнографического музея-заповедника Хан Орда ЗАПАДНО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ, историк
«Важность изучения метрических книг в архивных фондах»
15.50-16.00
Обсуждение
16.00 – 16.30
Кофе брейк
16.30-16.50
Подведение итогов конференции
16.50-17.10
Возложение цветов к памятнику Қадыр Мырза Әлі
17.10-17.30
Знакомство с музеем Қадыр Мырза Әлі
17.30-18.30
Концерт, посвященный 100-летию Государственного архива Западно-Казахстанской области, церемония награждения
19.30 – 21.00
Ужин
 
21-декабря
06.00 – 18.00
Поездка в «Западно-Казахстанский областной историко-культурный, архитектурно-этнографический музей-заповедник Хан Ордасы»
19.00-20.00
Ужин
 
22– декабря
09.00-12.30
Экскурсия по Западно - Казахстанскому областному историко-культурному, архитектурно-этнографическому музею-заповеднику Хан Ордасы
12.30-13.30
Обед
13.00-23.00
Выезд в город Уральск ( проводы гостей конференции)
23- декабря
 
Проводы гостей

 

International scientific-practical conference dedicated to the 100th anniversary of the state archive of the West Kazakhstan region "History of the West Kazakhstan region in the archives"

PROGRAM

 

Organizer: Akimat of West Kazakhstan region.
 
Venue: Republic of Kazakhstan, Uralsk city, 5th sub-district, 12/2 "ATAMEKEN ART CENTER"
 
Date: December 20-22, 2023.
 
December 19
9.00-18.00
Welcoming of conference guests, accommodation in hotels
15.00- 18.00
Acquaintance with the sights of the city of Uralsk, a trip to the
museums of the city  
20.00 – 21.00
Dinner for conference guests
 
December 20
09.00 – 09.30
Registration of participants
09.30 - 10.00
Acquaintance with an exhibition & interactive area dedicated to the 100th anniversary of the State Archive of the West Kazakhstan
10.00 – 10.00
Opening of the conference
10.00.-10.13
Acquaintance with the video film dedicated to the 100th anniversary of the State Archive of the West Kazakhstan
10.13-10.25
Congratulatory speech of Akim of West Kazakhstan Region 
TOREGALIEV NARIMAN TOREGALIULY
10.25-10.35
Presentation of Recognition letters by Akim of West Kazakhstan region Toregaliev Nariman Toregalyuly
10.35-10.45
Congratulatory speech of KARSAKBAYEVA GULZIRA ELIBAYKYZ, Deputy Chairman of the Archive, Documentation and Book Affairs Committee   of the Ministry of Culture and Information of the RoK
10.45-10.55
Awarding with a medal of excellence in archival work
10.55-11.05
Congratulatory words of Foreign guests
 
ABDULLAH GUNDOGDU
Head of the General Turkish History Department of the Faculty of
Languages and History and Geography of Vikara University, professor, doctor. The country – Turkey
 
GASYMOV SHIKAR MAGAMEDALI OGLY
Doctor of historical sciences, professor of Azerbaijan Technical
University.   The country – Azerbaijan
 
DZUMAGULOVA AIGUL TEMERKHANKYZ
Docent of the Department of Historical and Socio-philosophical
Subjects, Oriental Studies and Theology of Pyatigorsk State University, Candidate of Historical Sciences. Russian Federation
 
NURZHANOV SABIT
Doctor of historical sciences, senior researcher of the Karakalpak
Humanities Research Institute. The country –Uzbekistan
11.05-11.10
ARAKCHEEV VLADIMIR ANATOLYEVICH
Director of the State Archive of Ancient Acts of Russia
(online greeting)
11.10-11.20
Congratulatory words of the Directors of the Presidential archives
and central archives of the Republic of Kazakhstan
 
 
ABDIKADYROVA JAMILA USIPJYANKYZI
Deputy Director of the Presidential Archive of the of the Republic of Kazakhstan
CHILDEBAY SABIT KAMITBEKULI
Director of the Central State Archive, candidate of historical sciences
 
 
SATAEVA SAULE AMANTAYKYZI
Deputy Director of the Central State Archive of Cinema-Photographic Documents and Audio Recordings, candidate of historical sciences
 
TATBAY KARAJAN
Head of the state archive of Pavlodar region
11.20 – 11.35
Coffee break
 
PLENARY MEETING
Venue:
"ATAMEKEN ART CENTER" Uralsk city, 5th sub-district, 12/2
Agenda:
report - 10 minutes, speech - 5 minutes
Languages:
Kazakh, Russian, English
Moderator: 
KALMENOV MURAT DABYLULY
Teacher of West Kazakhstan Innovation and Technology University, candidate of historical sciences, local historian
11.35-11.50
SAWGABAEVA AYZHAN NURGALYKYZI
Director of the state archive of West Kazakhstan region
"History and development path of the state archive of West 
Kazakhstan region"
 
11.50-12.00
JAPAROV BORIS ALEKENULY
Public figure, ex-director of the Archives of the President of the
Republic of Kazakhstan, doctor of technical sciences, professor
 "Centennial celebration of the state archive of the West Kazakhstan region"
 
12.00 -12.10
SARYEVA RYSTY KHALESOVNA
Candidate of historical sciences, honored figure of Kazakhstan
 "Development of archives in Kazakhstan"
 
12.10-12.20
ABDULLAH GUNDOGDU
Head of the General Turkish History Department of the Faculty of
Languages ​​and History and Geography of Vikara University, professor, doctor
 "Review of Western and Turkish Studies on Famine in Kazakhstan"
12.20-12.30
CHILDEBAY SABIT KAMITBEKULI
Director of the Central State Archive, candidate of historical sciences
"The role and significance of the National Archives Fund in writing Kazakh history and forming historical consciousness"
 
12.30-12.45
SATAYEVA SAULE AMANTAYKYZI
Deputy Director of the Central State Archive of Cinema-Photographic Documents and Audio Recordings candidate of, historical sciences
"Prospective directions of archive development and international activity"
(Video film about the development of West Kazakhstan region)
 
12.45-13.00
Wrap-up
13.00 – 14.30
Lunch break
Section #1
"HISTORY OF THE WESTERN KAZAKHSTAN REGION IN THE ARCHIVES"
Venue:
ATAMEKEN art center, Uralsk city, 5th sub-district, 12/2
Agenda:
report - 10 minutes, speech - 5 minutes
Languages:
Kazakh, Russian, English
Moderator:
KALMENOV MURAT DABYLULY
Teacher of West Kazakhstan Innovation and Technology University, candidate of historical sciences, local historian
14.30-14.40
GULBAEV NIZOMDIN
Senior researcher of the History Institute of the Academy of Sciences of Uzbekistan
"About mutual relations of Khiva Khanate with Kazakh Khanates"
(From the materials of the National Archives of Uzbekistan)
14.40-15.00
DZUMAGULOVA AIGUL TEMERKHANKYZ
Docent of the Department of Historical and Socio-philosophical
Subjects, Oriental Studies and Theology of Pyatigorsk State University, Candidate of Historical Sciences. Russian Federation
"Nomadic peoples of the south of Russia in the XV-XVIII centuries"
15.00-15.10
KABDIEV JAMBUL NASIKHATOVICH
The leading methodologist of the department of traditional folk culture of Astrakhan regional folk culture scientific-methodological center
"About the documents of the Inner Horde (Bokei Horde) from the funds of the state archive of the Astrakhan region"
 
15.10-15.20
IMASHEVA MARINA MARATOVNA
Institute of History of the Academy of Sciences of the Republic of
Tatarstan, leading scientific specialist
"History of the Bokei Horde Muslim community in the pre-
revolutionary period - unpublished sources in the state archive of the Astrakhan region and the National Archive of the Republic of Bashkortostan"
(online narrative)
15.20-15.30
PETROVA IRINA SERGEEVNA
Deputy director of the state archive of the Volgograd region
"Evacuation and re-evacuation of documents of the state archive of Volgograd (Stalingrad) region 1942-1944"
(online narrative)
 
15.30-15.40
NURZHANOV SABIT
Doctor of historical sciences, senior researcher of the Karakalpak
Humanities Research Institute
"West Kazakhstan - Karakalpakstan: historical relations in archive documents"
 
15.40-15.50
MUKHITOV RUSTAM ALEXANDROVICH
Deputy Mufti of the Saratov Oblast Muslim Religious Administration
"Imam of Kunanbai Mosque - Hasan Ahun Saifullin"
 
15.50-16.00
Wrap-up
Section #2
"DEVELOPMENT AND CURRENT ISSUES OF THE ARCHIVES OF KAZAKHSTAN"
 
Venue:       
Culture and Art center named after Kadyr Myrza Ali
183, Abulkhair Khan avenue, Uralsk city
Agenda:
report - 10 minutes, speech - 5 minutes
Languages
Kazakh, Russian, English
Moderator:
KALIEV TILEGEN KENZETAYULY
Shingyrlau district museum director, local historian
14.30-14.40
GASYMOV SHIKAR MAGAMEDALI OGLY
Doctor of historical sciences, professor of Azerbaijan Technical
University
"Establishment of the archive in Azerbaijan"
 
14.40-15.00
KURUMBAYEV AIBULAT SHAMURATOVICH
Candidate of historical sciences, local historian
"Founder of the archive work of the Bokei Horda of the Republic of Kazakhstan"
 
15.00-15.10
GIZZATOV SAYALBEK MAKHAMBETULI
Scientific secretary of the National Museum of the Republic of
Kazakhstan, candidate of historical sciences, historian
 “The role of archives in the study of rural history"
15.10-15.20
ABDIKADYROVA JAMILA USIPDHANKYZI
Deputy Director of the Presidential Archive of the Republic of
Kazakhstan
“Popularization of archival documents based on the example of the President of the Republic of Kazakhstan”
 
15.20-15.30
SATAEVA SAULE AMANTAYKYZI
Deputy Director of the Central State Archive of Cinema-Photographic documents and Audio Recordings, candidate of historical sciences
"Working methods of white spots of the History”
15.30-15.40
GABBASOV MARS BEKKALIULY
Candidate of physical and mathematical sciences, associate professor, General director of "KSI Factor" LLP
"A new country in fifty years" "Possibilities of using artificial     
intelligence in the field of archival activities"
 
15.40-15.50
MYRZAGALIYEVA GULMARU SAMIGOLLAKYZY
Historian, deputy of scientific works of the historical-cultural
architectural-ethnographic museum-reserve of the Khan Horde of West Kazakhstan
   "Importance of the study of metric books in archives"
15.50-.16.00
Wrap-up
16.00 – 16.30
Coffee break
16.30-16.50
Conference wrap-up
16.50-17.10
Laying flowers on the monument ceremony of Kadyr Mirza Ali
17.10-17.30
Acquaintance with the museum of Kadyr Mirza Ali
17.30-18.30
Concert & award ceremony dedicated to the 100th anniversary of the State Archives of the West Kazakhstan
19.30 – 21.00
Dinner
December 21
06.00 – 18.00
Visit to the historical-museum complex "Bokei horde".
19.00-20.00
Dinner
 
December 22
09.00-12.30
Tour of the "Bokei horde" historical-museum complex
12.30-13.30
Lunch
13.00-23.00
Trip to Uralsk city
(See of conference guests)
December 23
 
See off guests
 
 

 

 

 

 

 

Коммунальное государственное учреждение «Государственный архив Западно-Казахстанской области» управления культуры, развития языков и архивного дела Западно-Казахстанской области

РК, Западно-Казахстанская область, город Уральск,
ул. Касым Аманжолова, 85

Телефон: 8 (7112) 50-43-19

Email: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.

Разработка и сопровождение сайта Helena Burbel